FAQ

Aneb často kladené dotazy

 

Co jsou microgreens?

Obecně to jsou malé rostlinky do fáze prvních pravých listů. Můžete pěstovat mnoho druhů běžných osiv (např. ředkvičky, hořčice, řeřicha, hrášek, koriandr, řepa, brokolice, slunečnice). Sklízet se mohou v době růstu děložních listů nebo prvních pravých listů. Výhodou je rychlá sklizeň, snadná konzumace a vysoké množství vitamínů, živin a antioxidantů. Microgreens Vás překvapí svou chutí, protože chutnají jako plody velké zeleniny. Další obsáhlé informace k microgreens naleznete v tomto článku

 

Po vyklíčení jsou kořeny některých microgreens jakoby plesnivé?

Některé kořeny microgreens, zejména ředkev a hořčice, po vyklíčení vytvářejí kořenové vlášení. Nejedná se o plíseň, ale drobné vlásky, kterými rostlina získává vlhkost. Během pár dní zmizí až kořínky prorostou tkaninou. 

 

138399757_225197929216643_5952397368514851441_n

 

Co lze v microFeeldu pěstovat ?

V systémech microFeeld vypěstujete na hydroponické tkanině nebo hlíně veškeré microgreens, tedy "mikrozeleninu", kterou konzumujete 6. až 21. den od zasetí. Můžete zde také předpěstovat na jaře sazenice zeleniny i okrasných květin, stejně jako pěstovat oblíbené bylinky.  Systémy jsou vytvořeny za účelem svobody a nezávislosti v pěstování, netvrdíme vám tedy, že jedině naše řešení je to, co doma využijete. Primárně systém slouží k pěstování mikrobylinek, tedy rychlé zeleniny, zásobu tkanin i osiv můžete jednoduše objednávat u nás na e-shopu, když vám však na zahrádce zbyde hlína, tak proč jí nevyužít a nezkusit třeba od semínka vypěstovat bazalku. Registrujte se také na e-shopu, ať máte nákup levnější.    

 

Kde seženu semena a tkaniny?

Součástí balení microFeeld je zásoba tkanin a osiv. Jejich množství závisí od jednotlivých produktů. Dále u nás máte připraveny kity s tkaninami a osivy, jak tematické kity dle chutí tak jednotlivá osiva.  

 

Jak je systém microFeeld a microFeeld MINIMA velký?

Systémy jsou navrženy tak, aby se vešly do každé domácnosti, pěstování probíhá doma za pokojové teploty. MicroFeeldy jsou určeny ke stání na suchém teplém místě vašeho bytu, tedy nejčastěji kuchyni nebo v obývacích prostorách. Detailní parametry naleznete vždy u jednotlivých výrobků.   

 

 Kolik "žere" světlo?

Jedná se o úsporné 12V osvětlení, k podzimu 2021 jsme přepočítali náklady. Den pěstování při svícení 16h denně vyjde na 0,32 až 0,8 Kč (dle dodavatele a dle toho zdali svítíte celý rok nonstop (což se nestává, zelenina první dny klíčí bez světla, v létě můžete pěstovat bez umělého světla atd.), Spíše se přikláníme k 0,32 Kč za den, ale chápeme, že ceny stále kolísají a každý dodavatel má trochu jiné ceny a podmínky. 

 

Jaká je další ekonomika pěstování? Kolik stojí zelenina?

Oproti zakoupení již sklizených mikrobylinek z obchodu znatelně ušetříte. Je také na vás, jak brzy rostliny sklidíte. Například ředkev můžete konzumovat klidně 6. den od zasetí, ale stejně tak 9. den, kdy zase o kus vyroste a zeleniny je tedy více.  Cena za sklizenou zeleninu je nejvíce odvislá od druhu osiva, pohybuje se mezi 15 až 50 Kč za sklizenou misku, u které jsme maximalizovali pěstební plochu. Detailní ekonomiku pěstování jsme pro vás připravili v článku zde.

 

Musím rostlinám stále svítit? 

Od září do dubna je dobré rostlinám svítit, slunečního svitu je v této době na naší polokouli málo. Rostliny mají tendenci se natahovat, chřadnout a lámat se. Pokud chcete kvalitní úrodu, sviťte. Pokud máte slunné světlé místo v bytě, rostliny ho ocení v létě (ideálně, když misky postavíte za okno, ale ne na přímé slunce).

 

Nejsou microgreens semena GMO?

Nejsou, osivo pro microgreens je klasickým osivem běžných odrůd zeleniny a dalších rostlin, odlišující se tím, že osivo nebylo chemicky ošetřeno a rostliny byly šlechtěny pro zajištění vysoké klíčivosti. Osiva jsou dovážena v BIO kvalitě. 

 

Jaká osiva jsou v balení se systémem microFeeld?

U každého systému jsou různé druhy osiv nebo si je zvolíte dle vaší chuti. Začátečníkům doporučujeme odstartovat pěstování například ředkví nebo hořčicí, jedná se o nejrychleji a nejlépe rostoucí microgreens. Návod na pěstování naleznete ve video návodu na hlavní straně webu nebo na youtube, samozřejmě podrobný návod nechybí ani v rámci balení.

 

Musím používat hnojivo?

Nemusíte. K růstu a sklizni microgreens vám stačí pouze osivo, voda a světlo. 

 

Mohu používat hlínu nebo jiný substrát?

Ano můžete, hlínu je ideální ale vypéct v troubě, aby neobsahovala zárodky bakterií či plísní z venkovního prostředí Pokud si nejste jistí původem půdy nebo substrátu, raději ho využijte pro okrasné květiny než ke konzumaci microgreens. V rámci systému microFeeld vám dodáváme pouze hydroponické tkaniny určené k pěstování mikrobylinek.  

 

Co když microgreens plesniví nebo mají jiný problém?

Pokud se vám stane, že úroda začne plesnivět nebo zežloutne či jiným způsobem nejeví známky zdraví, microgreens nekonzumujte a obsah misky vyhoďte. Stejně tak pokud jsou osiva v balení vlhká nebo plesniví, nezasívejte je. Plíseň se může objevit u rostlin ve chvíli, kdy už jsou rostlinky velké, zasety hustě u sebe a roseny nadále z vrchu. Proto doporučujeme úrodu po vyklíčení pouze podlít vodou v misce, odkrýt vrchní misku a vršek rostlin už nevlhčit.  

 

Jak mám microgreens sklidit?

Stříhejte zeleninu nůžkami minimálně 1 centimetr nad tkaninou nebo hlínou. Nekonzumujte spodní část rostlin ani kořínky. 

 

Lze tkaninu a kořeny nějak využít? 

Tkaninu i kořínky můžete kompostovat ve vermikompostéru, kompostéru nebo dát do bioodpadu.  

 

 

Máte ještě nějaké dotazy? Kontaktujte nás přes chat. Spoustu dalších užitečných rad také najdete v našem e-booku. Ten stáhnete ZDARMA zde