O NÁS

 

foto o nás

 

Jak to všechno začalo?

 

Před lety jsme postavili první prototyp systému na pěstování jednoduché zeleniny doma. Tehdy nás mělo okolí víceméně za blázny. Proč bychom si měli pěstovat zeleninu doma, když v supermarketu stojí pár korun? Ptali se nás. Vysvětlovali jsme stále dokola, že v budoucnu bude částečné přenesení produkce zeleniny do domácností nebo všeobecně pod střechy domů nevyhnutelné. Množství obdělávané půdy i její kvalita klesá, přírodní živly, ať sucho tak povodně, stejně jako vedra a pozdní mrazíky, likvidují každoročně úrodu. Populace naopak roste a my nechtěli, aby se ze zeleniny stal artikl hodný zlatu.

 

Viděli jsme budoucnost růžově. Každý se bude moct stát vlastním pěstitelem a producentem některých druhů zeleniny, jednoduše, během celého roku, úsporně, bez složitých logistických manévrů a zbytečných obalů, u sebe doma. Věřili jsme intuici a šli za naší vizí. Psal se rok 2017.

 

Cesta byla dlouhá, co si budeme povídat. Tři zakladatelé, kteří se po večerech a víkendech snaží vytvořit ten nejlepší model pěstování tak, aby splňoval kritéria užitečnosti, udržitelnosti, kvality a v neposlední řadě designu. Shodli jsme se, že naši zákazníci žijící v bytech a domech nemohou čekat půl roku než jim vyroste v kuchyni rajče. Naopak je třeba se ohlédnout za takovými druhy zeleniny, které vypěstujete rychle. Rostliny, které mají vysoké nutriční hodnoty, příznivou cenu a skvělou chuť.

 

Volba padla na microgreens, neboli mikrobylinky. Když jsme doma sklidili první mirogreens hrášek, v lednu za 13 dní od zasetí se 450 mililitry vody a kapkou elektrické energie, věděli jsme, že takto vypadá to pravé políčko na pěstování zeleniny do domácnosti. Pěstební misky jsme připravili tak, aby milovníci hlíny, mohli hlínu použít, a naopak kdo nechce, pěstuje hydroponicky bez půdy a s vyšší úsporou vody. Začali jsme se zajímat o cyrkulární ekonomiku a možnosti využití druhotných surovin na našem systému, jako recyklovaný plast nebo ořezy dřeva.

 

Zlomový rok 2020

 

Píše se rok 2020, jeho začátek nebyl tak veselý. Nicméně omezení, která nastala nás utvrdila v tom, že lokální soběstačnost je v rámci potravin nezbytná. My všichni si můžeme alespoň částečně vlastní produkci zeleniny zajistit, navíc za zlomovou cenu. Vždy říkáme, že nic se neděje náhodou a vše má svůj smysl. Je třeba vstoupit na trh a být tu pro všechny, kdo chtějí tvořit vlastní budoucnost jinak, protože to má smysl. 

 

 

Za celý tým, Míša Novotná 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení