O NÁS

 

ussr-zmenseny (1)

 

Jak to všechno začalo?

 

Před lety jsme seděli s bráchou doma a říkali si, že nás nebaví naše bezduchá práce. Rovnala jsem v těch letech papíry ve státní sféře a měla pocit, že můj život tak nějak ztratil smysl. Tomáš denně řešil správné odstíny vizitek a grafických prací, které klienti mnohdy ani nerealizovali. Už na VUT se přitom věnoval návrhům a konstrukci zajímavých věcí, mimo jiné velkým hydroponickým systémům. Chtěli jsme se prostě cítit užiteční a něčím světu přispět, něčím pozitivním. Po pár diskuzích jsme se rozhodli, že nápad pěstování zeleniny doma prostě zrealizujeme. Neměli jsme tehdy nic. Ani peníze, ani tušení, co všechno to bude obnášet. 

 

Tehdy nás mělo okolí víceméně za blázny. Proč bychom si měli pěstovat zeleninu doma, když v supermarketu stojí pár korun? Ptali se nás v roce 2017. Vysvětlovali jsme stále dokola, že v budoucnu bude částečné přenesení produkce zeleniny do domácností nebo všeobecně pod střechy domů nevyhnutelné. Množství obdělávané půdy i její kvalita klesá, přírodní živly, ať sucho tak povodně, stejně jako vedra a pozdní mrazíky, likvidují každoročně úrodu. Populace naopak roste a my nechtěli, aby se ze zeleniny stal artikl hodný zlatu. Prostě zelenina, jako důležitý prvek stravy, musí být dostupná všem. 

 

Volba padla logicky na microgreens, neboli mikrobylinky. Když jsme doma sklidili první mirogreens hrášek, v lednu za 13 dní od zasetí, se 450 mililitry vody a kapkou elektrické energie. Věděli jsme, že takto vypadá to pravé políčko na pěstování zeleniny do domácnosti. Proč? Protože jsme rozhodli, že nebudeme vyvíjet přetechnizované malé systémy, kde budou zákazníci krotit půl roku jedno rajče, ještě s nejasným výsledkem úrody. Lidé potřebují pěstovat úsporně, jednoduše a hlavně zelenina musí růst rychle.

 

Zlomový rok 2020 a jedeme dál, to bude teprve jízda

 

Psal se rok 2020, jeho začátek nebyl nijak veselý. Nicméně omezení, která nastala v rámci pandemie nás utvrdila v tom, že lokální soběstačnost je v rámci potravin nezbytná. Globální provázání tehdy bylo spíše na škodu než k užitku. Náš postup zdál se správný. Od prvopočátku jsme jednali pouze s českými dodavateli a kompletace probíhala již v Brně. Vždy nám přišlo prioritní znát toho, kdo nám dodává komponenty. Z prvních pár kusů se staly první stovka prodaných systémů. Napsalo se o nás pár článků v médiích, stali jsme se jedním z 10 finalistů soutěže Creative Business Cup pořádané agenturou Czechinvest a vše mělo být veselé. Ale ... veškerý materiál zpracovávaný dodavateli raketově vystřelil do nesmyslných výšin. Přišlo první kolo zdražování, kdybychom tehdy tušili, že takových kol na podzim 2022 bude ještě pět. 

 

Rok 2022

 

No nicméně, pocítili jsme jako výrobní start-up na plno, jaké to je, když se vše vymkne kontroly. Když materiály nejsou, nebo stojí 20x tolik, když dodavatelé zoufají, protože nedokážou díky energiím a cenám surovin být konkurenceschopní a i západní země jim říkají, že jsou drazí. Stejně jako došlo k výrazné změně ve vedení naší firmy, kdy zůstali jen ti, co se stále drží vize soběstačnosti. Nacházíme se nyní na podzim 2022 v zajímavé době. Podle nás ale nic nemůže růst do nebe a nekonečné zdražování není řešením. Jedeme dál a myslíme, že to bude skutečná jízda. Jízda s cílem a stejnou vizí jako na začátku. Zelenina musí být dostupná všem, stejně tak jako to, že zeleninu doma může pěstovat opravdu každý, když chce.

 

Míša

spoluzakladatelka projektu microFeeld