FAQ

 

Co lze v microFeeldu pěstovat ?

V systému microFeeldu vypěstujete na hydroponické tkanině nebo hlíně veškeré microgreens, tedy "mikrozeleninu", kterou konzumujete 6. až 21. den od zasetí. Můžete zde také předpěstovat sazenice zeleniny i okrasných květin, stejně jako pěstovat oblíbené bylinky. Primárně systém slouží k pěstování mikrobylinek. 

 

Co jsou microgreens?

Obecně to jsou malé rostlinky do fáze prvních pravých listů. Můžete pěstovat mnoho druhů běžných osiv (např. ředkvičky, hořčice, řeřicha, hrášek, koriandr, řepa, brokolice, slunečnice). Sklízet se mohou v době růstu děložních listů nebo prvních pravých listů. Výhodou je rychlá sklizeň, snadná konzumace a vysoké množství vitamínů, živin a antioxidantů. Microgreens Vás překvapí svou chutí, protože chutnají jako plody velké zeleniny. Další obsáhlé informace k microgreens naleznete v tomto článku

 

Kde seženu semena a tkaniny?

Nebojte, součástí balení systému microFeeld je zásoba osiva a tkaniny na 3 měsíce pěstování. Aktuálně pro vás připravujeme možnost objednání osiv i tkanin na našem eshopu. Jakmile vám dojde startovací zásoba osiva a tkanin, můžete si u nás objednat jednoduše další. 

 

Jak je systém microFeeld velký?

Pěstební police má na délku 46,9 cm, šířku 15 cm a je vysoká 25,5 cm. Je navržena tak, aby se vešla do každé domácnosti. Police není určena k přidělání na zeď nebo různá uchycení, naopak je určena ke stání na suchém teplém místě vašeho bytu, tedy nejčastěji kuchyni nebo v obývacích prostorách  

 

Jaká je ekonomika pěstování? Kolik stojí zelenina?

Osivo stojí v rámci jedné pěstební misky pár korun. Oproti zakoupení již sklizených mikrobylinek a zeleniny z obchodu znatelně ušetříte. Je taky na vás, jak brzy rostliny sklidíte. Například ředkev můžete konzumovat klidně 6. den od zasetí, ale stejně tak 9. den, kdy zase o kus vyroste a zeleniny je tedy více. Detailní ekonomiku pěstování jsme pro vás připravili v článku zde. Pokud pěstujete hydroponicky na tkanině, potřebuje pro jednu sklizeň přibližně 450 ml vody a zhruba spotřebujete 3 Kč v elektrické energii. Misky máte ale dvě, tedy zhruba 1,50 Kč elektřiny na jednu sklizeň.  

 

Musím rostlinám stále svítit? 

Pokud máte slunné světlé místo v bytě, rostliny ho ocení (ideálně, když misky postavíte za okno). Od května do srpna, kdy jsou v ČR ideální podmínky pro pěstování zeleniny, pěstujte bez umělého světla. Od září délka svitu rychle klesá a rostliny pro ideální růst potřebují přisvítit nebo dodat celý světelný cyklus, který je ideálně 14 až 16 hodin. Opět více informací naleznete v článku o ekonomice pěstování.  

 

Nejsou microgreens semena GMO?

Nejsou, osivo pro microgreens je klasickým osivem běžných odrůd zeleniny a dalších rostlin, odlišující se tím, že osivo nebylo chemicky ošetřeno a rostliny byly šlechtěny pro zajištění vysoké klíčivosti.

 

Jaká osiva jsou v balení se systémem microFeeld?

V rámci startovacího balíčku obdržíte osiva ředkve, hořčice a hrachu. Doporučujeme začít s ředkví, je skvělou startovací zeleninou. Návod na pěstování naleznete ve video návodu na hlavní straně webu nebo na youtube, samozřejmě podrobný návod nechybí ani v rámci balení.

 

Musím používat hnojivo?

Nemusíte a ani to nedoporučujeme, pokud si nejste s použitím hnojiva jistí. K růstu a sklizni microgreens vám stačí pouze osivo, voda a světlo. Některé druhy mají raději růst v hlíně nebo substrátu, těmi jsou zejména řepa. Naše speciální misky, které jsou součástí systému microFeeld, jsou uzpůsobeny tak, abyste mohli pěstovat i v hlíně, tedy jenom vyndáte prostřední síťku a naplníte spodní černou misku hlínou.  

 

Mohu používat hlínu nebo jiný substrát?

Ano můžete, hlínu je třeba ale vypéct, aby neobsahovala zárodky bakterií či plísní z venkovního prostředí. Z jiných substrátů doporučujeme kokosovou drť. Pokud si nejste jistí původem půdy nebo substrátu, raději ho využijte pro okrasné květiny než ke konzumaci microgreens. V rámci systému microFeeld vám dodáváme pouze atestované hydroponické tkaniny určené k pěstování mikrobylinek.  

 

Co když microgreens plesniví nebo mají jiný problém?

Pokud se vám stane, že úroda začne plesnivět nebo zežloutne či jiným způsobem nejeví známky zdraví, microgreens nekonzumujte a obsah misky vyhoďte. 

 

Jak mám ideálně microgreens sklidit?

Stříhejte zeleninu nůžkami minimálně centimetr nad tkaninou nebo hlínou. Nekonzumujte spodní část rostlin ani kořínky. 

 

Lze tkaninu a kořeny nějak využít? 

Tkaninu i kořínky můžete kompostovat ve vermikompostéru. 

 

Napadají vás ještě nějaké otázky? Napište nám na chatu.