Ekonomika pěstování v systému microFeeld

 

Microgreens můžete samozřejmě koupit už sklizené a zabalené v supermarketu, jsou velmi populární, stejně jako se s nimi setkáte v restauracích. Nejčastěji lze pořídit vaničky o hmotnosti 50 g, průměrná cena zeleniny u ředkviček se pohybuje okolo 60 Kč v 50 gramovém baleníNevýhodami tohoto řešení jsou podle nás složitá logistika a obalové materiály, které ihned doma letí do koše. Díky náchylnosti drobné zeleniny často dochází k vyhazování balíčků již na prodejnách, zelenina nevydrží totiž dlouhé skladování na prodejnách. V domácím prostředí se z microgreens stává levná zelenina.  

 

Výhody pěstování v systému microFeeld jsou

 • nízká cena vlastních výpěstků 
 • zelenina k vám nemusí jet přes celou Evropu
 • pěstujete bez zbytečných obalů
 • sníte kolik potřebujete, zbytek rostlinek necháte růst a jsou pořád čerstvé :-)
 • náklady na energii (světlo a voda) jsou minimální
 • jsou skvělou variantou, když už se nemůžete koukat na zdražování zeleniny v obchodech
 • při hydroponickém pěstování potřebujete ke sklizni opravdu jen maximálně 0,5 litru vody 

  ekonomika1První krok, sejeme osivo

 

Při pěstování v domácím systému microFeeld máte možnost zvolit, zdali chcete pěstovat:

 • V hlíně, nevýhodou je pravidelné zalévání a před výsevem je dobré nechat hlínu vypéct kvůli houbám, roztočům a bakteriím.
 • Hydroponicky s využitím tkaniny, při výsevu rosíte 2x denně, po vyklíčení (zhruba 48 hodin) odklopíte horní misku a do černé misky nalijete zhruba 450 ml vody. Do sklizně se již o rostliny nemusíte vůbec starat.

 

V jedné microFeeld misce vypěstujete:

 • Na tkanině (hydroponicky) vypěstujete zhruba 50 g microgreens ředkviček za cenu přibližně 23 Kč, s minimální péčí o rostlinky. Po sklizni pouze vyhodíte tkaninu s kořínky nebo dáte do vermikompostéru, misky vymyjete a můžete pěstovat znovu.
 • Na hlíně vypěstujete zhruba 70 g ředkviček za cenu 8 Kč, nevýhodou je, že je třeba ideálně vypéct hlínu, je nutné rostlinky pravidelně zalévat. Sklizeň je nepatrně těžší, hrozí že rostlinku při stříhání vytáhnete i s kořeny, vzniká trochu nepořádek z hlíny a je třeba důkladnějšího vymývání misek. 
 • V systému microFeeld naleznete dvě políčka, tedy dvě misky, kde můžete samozřejmě pěstovat souběžně nebo naset pouze jednu. 

 

ekonomika2

Microgreens rostou velmi rychle, doba sklizně je podle odrůd od 6. dne

 

Světelný cyklus rostlin

Do systému microFeeld neodmyslitelně patří světlo. Je třeba myslet na naše podnebné pásmo a co nejlépe využít kombinaci přírodního a umělého osvětlení v daném ročním období tak, aby výpěstky byly co nejlepší a nedocházelo tak zbytečně k degradaci a vyhazování osiv. Misky ze systému microFeeld nemusíte mít pořád pod umělým světlem. Pokud máte doma světlejší místnost, ideální na jižní straně, můžete misky umístit na vnitřní parapet za oknem a microgreens skvěle porostou od května do srpna.

 

Na podzim, v zimě nebo za časného jara, stejně tak pokud je dlouhodobě zataženo, je třeba misky s rostlinkami umístit pod led osvětlení systému microFeeld. Tím zelenině zajistíte ideální světelný cyklus (16 hodin světlo, 8 hodin tma). Máte tak jistotu, že v zimních měsících budete mít dostatečné množství kvalitní zeleniny stejného vzrůstu jako v létě. Led světlo v systému microFeeld má dostatek fotosynteticky aktivního záření, které rostliny potřebují pro svůj správný růst (změřeno PARmetrem). A jak je to s náklady na elektřinu? Pokud byste svým microgreens dopřávali světlo v systému po celý rok, náklady na osvětlení činí zhruba 170 Kč ročně tedy 50 haléřů denně.

 

ekonomika3

Sklidit můžete například jenom část a zbytek rostlin nechat růst

Teplota vzduchu při pěstování

Microgreens nemusíte přitápět, stačí jim běžná pokojová teplota, systém je určen pro pěstování v domácnosti v indoor podmínkách. Pokud budete pěstovat například ve sklepě, kde je vlhko a zima, výpěstky budou minimální.  

 

Pokud jste nenašli odpovědi na vaše otázky, podívejte se do našich FAQ, tedy nejčastějších otázek k systému microFeeld. Pokud i tak nenajdete odpověď, která vás zajímá, můžete nás kontaktovat přes chat na našem eshopu (bublinka v pravém dolním rohu), určitě se podívejte i na náš Facebook a dejte like.