Ekonomika pěstování v systému microFeeld

 

Microgreens můžemě pěstovat doma nebo koupit už sklizené a zabalené v supermarketu. Mikrobylinky jsou velmi populární, velmi často se s nimi setkáte v restauracích. Nevýhodami kupovaného řešení jsou podle nás složitá logistika a obalové materiály, které ihned doma letí do koše. V domácím prostředí se z microgreens stává levnější a udržitelnější varianta zeleniny. Proto, koho baví pěstování, může začít kdykoliv doma. 

 

Výhody pěstování v systému microFeeld jsou

 • nižší cena vlastních výpěstků 
 • zelenina k vám nemusí jet (mnohdy) přes celou Evropu
 • pěstujete bez zbytečných obalů
 • sníte kolik potřebujete, zbytek rostlinek necháte růst a jsou pořád čerstvé :-)
 • náklady na energii (světlo a voda) jsou minimální
 • jsou skvělou variantou, když už se nemůžete koukat na zdražování zeleniny v obchodech
 • při hydroponickém pěstování potřebujete ke sklizni opravdu jen maximálně 0,5 litru vody 

  ekonomika1První krok, sejeme osivo

 

Při pěstování v domácím systému microFeeld máte možnost zvolit, zdali chcete pěstovat:

 • Hydroponicky s využitím tkaniny, při výsevu rosíte maximálně 2x denně, po vyklíčení (zhruba 48 hodin) odklopíte horní misku a do černé misky nalijete 450 ml vody. Do sklizně se již o rostliny nemusíte vůbec starat. 
 • V hlíně, nevýhodou je pravidelné zalévání a před výsevem je dobré nechat hlínu vypéct kvůli houbám, roztočům a bakteriím.

 

V jedné microFeeld misce vypěstujete:

 • Na tkanině (hydroponicky) vypěstujete zhruba 60 g microgreens ředkviček s minimální péčí o rostlinky s nákladem zhruba 30 Kč pokud porovnáme gramáže s rostlými microgreens v jednom z internetových obchodů, stejné množství ředkve zde pořídíte za 180 Kč. 
 • V systému microFeeld naleznete dvě políčka, tedy dvě misky, kde můžete samozřejmě pěstovat souběžně nebo naset pouze jednu. 

 

ekonomika2

Microgreens rostou velmi rychle, doba sklizně je podle odrůd od 6. dne

 

Světelný cyklus rostlin

Do systému microFeeld neodmyslitelně patří světlo. Je třeba myslet na naše podnebné pásmo a co nejlépe využít kombinaci přírodního a umělého osvětlení v daném ročním období tak, aby výpěstky byly co nejlepší. Misky ze systému microFeeld nemusíte mít pořád pod umělým světlem. Pokud máte doma světlejší místnost, ideální na jižní straně, můžete misky umístit na vnitřní parapet, zhruba od dubna do srpna rostou mikrobylinky za oknem velmi dobře.

 

Na podzim, v zimě nebo za časného jara, stejně tak, pokud je dlouhodobě zataženo, je vhodné misky s rostlinkami umístit pod led osvětlení systému microFeeld. Tím zelenině zajistíte ideální světelný cyklus (alespoň 8 hodin světlo). Máte tak jistotu, že v zimních měsících budete mít dostatečné množství kvalitní zeleniny stejného vzrůstu jako v létě. Led světlo v systému microFeeld má dostatek fotosynteticky aktivního záření, které rostliny potřebují pro svůj správný růst (změřeno PARmetrem). A jak je to s náklady na elektřinu? Pokud byste svým microgreens dopřávali světlo v systému po celý rok, náklady na osvětlení činí zhruba 70 haléřů na den. 

 

ekonomika3

Sklidit můžete například jenom část a zbytek rostlin nechat růst

Teplota vzduchu při pěstování

Microgreens nemusíte přitápět, stačí jim běžná pokojová teplota, systém je určen pro pěstování v domácnosti, v indoor podmínkách. Pokud budete pěstovat například ve sklepě, kde je vlhko a zima, výpěstky budou minimální. Rostliny mohou plesnivět. Proto tento postup nedoporučujeme. 

 

Pokud jste nenašli odpovědi na vaše otázky, podívejte se do našich FAQ, tedy nejčastějších otázek k systému microFeeld. Pokud i tak nenajdete odpověď, která vás zajímá, můžete nás kontaktovat přes chat na našem eshopu (bublinka v pravém dolním rohu), určitě se podívejte i na náš Facebook