Rozdíl mezi klíčky a microgreens?

 

Asi jednou z nejčastějších otázek, se kterými se setkáváme je, zdali pěstujeme klíčky. Musíme vás zklamat, pěstujeme zeleninu. Náš systém microFeeld neprodukuje klíčky, ale microgreens. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl?

 

Jaký je rozdíl mezi klíčky a microgreens?

Klíčky

 

Je to jednoduché. Klíček je naklíčené osivo, které konzumujete včetně kořínku. Klíčky stejně jako microgreens obsahují vysoké množství vitamínů a prospěšných látek, rozdíl je zejména v chuti a sklizeném množství. Klíčky je nutné proplachovat a dbát na to, aby nezačaly plesnivět. Kořenový systém je bohužel náchylnější na vlhkost i parazity. Nejčastěji se setkáte s klíčky mungo, čočky nebo třeba cizrny. Jsou velmi oblíbené v asijské kuchyni. Klíčky lze klíčit v různých domácích miskách nebo pořídit sklenice nakličovací.

 

Microgreens

Microgreens nejsou klíčky ale vzrostlejší zelenina. Konzumujete je bez kořenové části. Jedná se o zeleninu, kterou sklízíte v první části jejího růstu. Tato zelenina dosahuje výšky od zhruba 4 do 20 centimetrů podle druhu osiva. Délka růstu je také závislá od druhu. Sklizeň se pohybuje mezi 6 až 16 dny. Výhodou je, že microgreens nepotřebují žádná hnojiva a pro svůj růst si vystačí pouze s vodou. Jak je to možné? Osivo má přirozenou zásobu živin a energie ve formě endospermu, který rostlině vystačí do určité fáze růstu. Tudíž rostliny nepotřebují hnojivo. Jsou druhy microgreens, které rostou lépe v substrátu, což je například microgreens zelí nebo z menších brokolice či rukola. Microgreens vždy sklízíte tak, že je ustřihnete nebo uříznete alespoň centimetr nad jejich kořenovou částí. Microgreens se pěstují po celém světě buď na speciálních tkaninách nebo v sadebních substrátech.

 

Jaké jsou výhody klíčků?

Klíčky jsou křupavou pochoutkou a přísadou do různých pokrmů a salátů, stejně jako obsahují množství prospěšných látek.   

 

Jaké jsou výhody microgreens?

Obsahují množství důležitých vitamínů stejně jako nutrientů, jejich výhodou je, že z nich připravíte samostatné recepty, protože jejich sklizní získáte větší množství zeleniny. Připravíte z nich tedy saláty, pesta nebo jiné zeleninové pokrmy. Doma tedy již pěstujete zeleninu v její základní formě. Pokud se chcete o microgreens dozvědět více, přečtěte si zde