Rozdíl mezi klíčky a microgreens?

 

Asi jednou z nejčastějších otázek, se kterými se setkáváme je, zdali pěstujeme klíčky. Musíme vás zklamat, pěstujeme zeleninu. Náš systém microFeeld neprodukuje klíčky, ale microgreens. Jaký je tedy rozdíl mezi klíčky a microgreens?

 

Rozdíl mezi klíčky a microgreens

Klíčky

 

Je to jednoduché. Klíček je naklíčené osivo, které konzumujete včetně kořínku. Klíčky stejně jako microgreens obsahují vysoké množství vitamínů a prospěšných látek, rozdíl je zejména v chuti a sklizeném množství. Klíčky je nutné proplachovat a dbát na to, aby nezačaly plesnivět. Kořenový systém je bohužel náchylnější na vlhkost i parazity. Nejčastěji se setkáte s klíčky mungo, čočky nebo třeba cizrny. Jsou velmi oblíbené v asijské kuchyni. Klíčky lze klíčit v různých domácích miskách nebo pořídit sklenice nakličovací.

 

Microgreens

Microgreens nejsou klíčky, ale vzrostlejší zelenina. Konzumujete je bez kořenové části. Jedná se o zeleninu, kterou sklízíte v první části jejího růstu. Tato zelenina dosahuje výšky od zhruba 5 do 20 centimetrů podle druhu osiva. Délka růstu je také závislá od druhu. Sklizeň se pohybuje mezi 6 až 16 dny. Výhodou je, že microgreens nepotřebují žádná hnojiva a pro svůj růst si vystačí pouze s vodou. Jak je to možné? Osivo má přirozenou zásobu živin a energie ve formě endospermu, který rostlině vystačí do určité fáze růstu. Tudíž rostliny nepotřebují hnojivo. Jsou druhy microgreens, které rostou lépe v substrátu, což je například microgreens zelí nebo z menších brokolice či rukola, některé naopak rostou skvěle hydroponicky, s těmito druhy se setkáte u nás na e-shopu. Microgreens vždy sklízíte tak, že je ustřihnete nebo uříznete alespoň centimetr nad jejich kořenovou částí. Microgreens se pěstují po celém světě buď na speciálních tkaninách nebo v sadebních substrátech.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody klíčků?

Klíčky jsou křupavou pochoutkou a přísadou do různých pokrmů a salátů, stejně jako obsahují množství prospěšných látek. Nevýhodou je nutnost proplachování a velmi často ve sklenicích plesniví.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody microgreens?

Obsahují množství důležitých vitamínů stejně jako nutrientů, jejich výhodou je, že z nich připravíte samostatné recepty, protože jejich sklizní získáte větší množství zeleniny. Nekonzumujete jejich kořenovou část, která je náchylnější na parazity. Nevýhodou je, že microgreens potřebují k růstu světlo, tak jako ostatní zelenina. 

 

Pokud se chcete o microgreens dozvědět více, přečtěte si proč microgreens pěstovat zde