Microgreens, vše co o nich potřebujete vědět

Co nebo kdo jsou vlastně microgreens a proč jsou ve světě i doma tak populární? Jak je pěstování složité a jsou dominantou pouze restaurací? Pojďme se na téma podívat z blízka. 

 

microgreens (2)

Sklizeň hrášku kdykoliv během roku? Není problém. 

 

Microgreens, převratný objev nebo staletá tradice? 

 

Tajemný pojem microgreens se začal v našich krajích objevovat zhruba v roce 2015. Svoji popularitu pak získává zejména v dnešní době, kdy mnoho domácností prahne po možnosti si zeleninu vypěstovat doma bez ohledu na nabídku obchodů a poohlíží se po variantě takové zeleniny, která přinese rychlou sklizeň, variabilitu chutí a nenáročnost v pěstování. 

 

 tlacitko_stahnout_ebook

Co jsou microgreens? 

Microgreens je zelenina, která se sklízí ve fázi děložních listů nebo ve chvíli, kdy objevují první listy pravé. Nejedná se tedy o klíčky. Jaký je rozdíl mezi klíčky a microgreens jsme rozebírali v jiném článku.  

 

 microgreens co jsou

Microgreens ředkev, 5. den od zasetí.

Microgreens ve své podstatě nejsou novinkou 

Ano, určité si pamatujete ze školky, že jste okolo Velikonoc do hlíny seli obilí nebo že vaše babička na vatě pěstovala řeřichu do polévky. Vesměs tedy můžeme říct, již naše babičky pěstovaly některé microgreens a my sami je pěstovali ve školce a pak k nim na špejlích zapichovali nabarvené kraslice, nebo kuřátka z papíru. Pěstování microgreens má dlouholetou tradici v mnoha domácnostech. Zeptejte se třeba u našich německých sousedů.  

 

Co se v pěstování změnilo? 

Za desetiletí se změnilo mnoho. Od řeřichy a ovsa jsme se posunuli k microgreens luštěninám jako hrachu, čočce ke slunečnici, ředkvi, brokolici, hořčici přes exotický amarant, koriandr či brutnák. Microgreens si nyní můžete vychutnat v desítkách chutí. Liší se i kvalita osiv, kterých si můžeme díky pěstování microgreens neboli mikrobylinek užít. Osiva mají vysokou klíčivost a jsou bio kvality. Nepoužívejte tedy k pěstování microgreens komerční semínka pro zahrádku, bývají finálně ošetřena a nemají vysokou klíčivost. Naopak, vždy volte ty pro klíčení, microgreens nebo baby leaf.

 

microgreens

Zleva: microgreens koriandr, microgreens hrách, microgreens ředkev daikon

Nové druhy a trendy 21. století

Tak jak přicházejí nové druhy microgreens, stejně tak se mění i trendy ve společnosti. Dbá se ve větší míře na způsob a efektivitu pěstování. Mikrobylinky se dnes již nepěstují jen na jaře na parapetu, kdy na naší polokouli svítí nejdéle sluníčko, ale naším zájmem je pěstovat zeleninu plnou vitamínů celoročně na všech místech zeměkoule. Na řadu pak přichází úsporná osvětlení pro dokonalý růst v době podzimu a zimy a nová řešení pěstování bez hlíny (či dokonce rašeliny), která musí být vytěžena kvůli sedmi dnům, než mikrozeleninu sklidíme. Stejně tak se bere větší ohled na úsporu vody a efektivitu celého procesu.   

 microfeeld

Pěstování zeleniny doma, hydroponicky. 

Kde sehnat microgreens? 

Microgreens seženete jako čerstvé bylinky, zabalené a připravené ke konzumaci, stejně jako semínka, kdy si tuto lahodnou zeleninu vypěstujete v pohodlí domova. Některé microgreens k nám bohužel stále putují přes celou evropu v kamionech, ale také je již v ČR několik farem. Tím, že jste na stránkách microFeeld, tak je jasné, že nám osobně dává největší smysl pěstovat microgreens doma. Nejedná se totiž o žádnou vesmírnou technologii nebo postup, který byste nezvládli. Naopak po jedné dvou úrodách budete vědět o pěstování microgreens vše. Naproti tomu ušetříte logistiku, obaly, vyhozené nespotřebované bylinky, budete pánem svého vlastního domácího políčka a samozřejmě ušetří i vaše peněženka.  

Největší výhoda microgreens? 

Tu největší výhodu spatřujeme v tom, že kromě toho, že jsou microgreens vitamínovou bombou jsou také rychle rostoucí zeleninou, kdy některé druhy sklidíte již 5. den od zasetí. Pokud bychom vyjmenovali další výhody, tak jsou to určitě skvělá chuť, v jídle vypadají fantasticky a navozují jídlu úplně jinou atmosféru. Při pěstování doma také přinášejí svobodu v tom, co kdy a v jakém množství chcete pěstovat.  

 

ředkev_china_rose-miska2_1

Největší výhoda? Vlastní zelenina plná vitamínů, kdykoliv si vzpomenete. 

Jak se pěstují microgreens?  

Podrobně jsme pěstování probrali ve článku, jak pěstovat microgreens. V kostce, semínku je třeba dodat vláha, ono začne klíčit a zakořeňovat. Ve chvíli, kdy vyklíčí potřebuje světlo. Ve fázi děložních listů či vidiny prvních pravých listů pak mikrobylinky sklidíte nůžkami, kdy je odstřihnete centimetr nad půdou, tkaninou nebo všeobecně médiem, ve kterém pěstujete. Rostliny potřebují samozřejmě pokojovou teplotu, v zimě na poli nevyrostou.  

 

 

Pěstování ve čtyřech krocích: 

- namočení osiv

- fáze klíčení

- růst microgreens

- sklizeň s prvními děložními lístky

 

 

Jaké druhy a chutě přinášejí mikrobylinky? 

Jak jsme zmínili, je to několik desítek skvělých chutí. Ty nejznámější jsme nafotili a popsali zde. S microgreens se velmi často setkáte v kvalitních restauracích, kde je nejčastěji servírována microgreens ředkev či hrášek. Nejpopulárnějšími chutěmi jsou pak zmíněný hrášek, ředkev, slunečnice, brokolice a hořčice, díky rozmanitosti jejich chutí. Ať milujete jemné chutě nebo pikantní jídla, přijdete si na své.  

 

Nejznámější druhy: 

 • ředkev
 • brokolice
 • hořčice
 • hrách
 • čočka
 • kukuřice
 • řeřicha
 • jetel
 • oves
 • slunečnice
 • koriandr
 • a mnoho dalších ...

 

Jsou microgreens momentálním trendem nebo po nich dva roky neštěkne pes? 

Nemyslíme si, že by byli mikrobylinky chvilkovým trendem už jen kvůli jejich historickému využití. Microgreens mají dlouholetou tradici jak v západních zemích, tak jsou oblíbenou pochoutkou v jihovýchodní Asii, kde se používají do oblíbených polévek, závitků či salátů. Jsou prostě skvělou variantou zeleniny plné chuti, vitamínů, důležitých nutrientů pro naše tělo. Jejich rychlé pěstování a konzumace se pak vyhýbá konvenčnímu zemědělství a růstu v půdě různých kvalit. Naopak si myslíme že v kombinaci s hydroponickým pěstováním mají obrovský potenciál.   

 

Lze nechat po sklizni microgreens znovu obrůst?

Některé druhy ano, pokud pěstujete například hrách a sklidíte ho, rostlinka začne obrůstat. Menší druhy microgreenů je lepší vyset nové. 

 

Jsou microgreens superpotravina?

Obecně tento pojem nemáme moc rádi díky své pomíjivosti a trendu. Ale ano, můžeme microgreens nazvat superpotravinou díky tomu, že obsahují obrovské množství živin a vitamínů v malé rostlince. 

 

Jsou microgreens bezpečné?

Mikrobylinky - osiva jsou dodávána ve vysoké kvalitě oproti venkovním osivům. Samozřejmě pokud trpíte alergiemi nebo zdravotními problémy je dobré se vždy poradit s lékařem. Microgreens jsou často zaměňovány za klíčky, které se vlivem klíčení v nevhodných podmínkách - většinou hygienických, mohou stát potenciálním nebezpečím a nositelem zažívacích problémů. Microgreens oproti klíčkům nekonzumujete s kořeny, naopak je ideální je stříhat 1 centimetr nad substráty jejichž původ neznáte - například hlína ze zahrady, která mohla dojít do styku s venkovními zvířaty. Pokud však rostlinky nejeví dobrou kondici nekonzumujte je stejně, tak jako byste nekonzumovali jiné potraviny.

 

Oblíbené recepty z microgreens

 • pomazánky
 • pesta
 • omelety
 • studené a teplé saláty
 • nádivky
 • smoothies
 • sýry
 • chlebíčky, kanapky
 • dochucení polévek
 • exotický kuchyně (ramen, pho, asijské saláty)

 126237407_384839375902557_8172533460014039160_n

Microgreens lehký salát

Zaujala vás možnost pěstování zeleniny u vás doma?

Pokud se chcete dozvědět o mikrobylinkách více, stáhněte si zdarma náš e-book o pěstování microgreens doma, kde naleznete navíc 5 TOP receptů. Takové hráškové pesto je opravdu skvělá záležitost od vypěstování vlastní zeleniny, výroby po celoroční konzumaci. Nebojte se pěstovat svoji zeleninu doma, má to smysl, navíc vlastní sklizeň přináší opravdovou radost a svobodu. Právě s tímto cílem jsme vytvořili microFeeld, políčko pro domácí pěstování. 

 

 tlacitko_stahnout_ebook